Üyelik Başvurusu Gönüllü Ol

Online Bağış Online Bağış Dosya Arşivi Dosya Arşivi

Temmuz - 2023 Anadolu Gençlik Dergisi

Temmuz - 2023 Anadolu Gençlik Dergisi

Kıbrıs: Vatanın Bir Kalesi

Kıbrıs: Vatanın Bir Kalesi


Kıbrıs’ın siyasi tarihi bizim tarihimizden ayrı düşünülebilir mi?


Kıbrıs, sahabenin sadece güzergahında yer aldığı için değil taşıdığı önemin farkında olunduğu için daima kritik bir değeri haizdi. Halen de Akdeniz’in Doğuya açılan kapısı olmanın yanı sıra enerji savaşlarının da merkezinde bulunmak bakımından maddi değeri oldukça yüksek bir adadır. Ancak Kıbrıs sadece bunun için önem taşımaz: Tarihimizin önemli bir parçasına tanıklık etmiş olan bu ada hem manevi değerlerimize hem de kültürel değerlerimize de ev sahipliği yapmaktadır. İslam tarihinin Batıya açılan öncü isimleriyle beraber camiler, kaleler ve türlü yapıları ile Kıbrıs, bize hem gelecek hakkında hem geçmiş hakkında hem de ebediyet hakkında birçok anlam fısıldamaktadır.


Bir taraftan onu tarihimiz ve değerlerimiz ile ilişkilendirmekte güçlük çekmezken diğer taraftan Kıbrıs’ı güvenliğimizin bir parçası olarak görmek mecburiyetimiz de söz konusudur. Kıbrıs’ın, Anadolu’nun düşman işgalinden kurtarılmasından yarım asır sonra, dönemin Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Necmettin Erbakan liderliğinde bir harekata konu olmasının başlıca sebeplerinden birisi de budur. Elbette adada yaşayan Müslüman nüfusa yönelik zulmü sonlandırmak en büyük gerekçesidir 1974 harekatının. Ama adanın kaderini Anadolu’nun kaderinden ayırmanın bir yolu da bulunmamaktadır.


Kıbrıs’a ilişkin yazılara yer verdiğimiz bu sayımız sayımız vesilesiyle KKTC’nin kuruluşunun 40. Yılını kutlarken, tüm İslam âleminin de Kurban Bayramını tebrik ediyoruz.


AGD TV

AGD TV’nin son videolarını izleyin

SOSYAL MEDYA

Bizi Takip Et

Yukarı Çık