Üyelik Başvurusu Gönüllü Ol

Online Bağış Online Bağış Dosya Arşivi Dosya Arşivi
Ocak - 2023 Anadolu Gençlik Dergisi

Tarih 10.01.2023 Okuma Süresi Okuma süresi 1d 21sn

Ocak - 2023 Anadolu Gençlik Dergisi

Ocak - 2023 Anadolu Gençlik Dergisi

"Teknoloji Bağımlılığı"

İçinde yaşadığımız çağın en büyük açmazlarından birisi, elde ettiğimiz imkanların onca artışına rağmen bizi içine çekecek sorunların derinliğidir. Bunların başında da elbette teknoloji ile aramızdaki bağ geliyor. Sanayi Devriminden bu yana insanoğlunun teknikte ve bilimde elde ettiği birikimin bir çıktısı olarak teknoloji, bir taraftan dünyadaki işlerimizi yapmayı kolaylaştırırken diğer taraftan özellikle yeni nesillerin ondan bağımsız hareket edemeyeceği bir düzeni ortaya çıkardı.


Teknoloji kullanımı ile teknoloji bağımlılığı arasındaki fark ve ilişkiler, her şeyden çok zaman ile ilişkimiz üzerinden anlam kazanmaktadır. Gençlerin ve çocukların sadece sosyal medyada değil, eğitimden oyuna, ders çalışmadan kitap okumaya birçok faaliyetlerini online olarak gerçekleştirmeye başladıkları bir dönemden geçiyoruz. Özellikle pandemi döneminde eğitimin internet üzerinden yapılandırılması, çocukların boş zamanlarını ve oyunlarını online platformlarda değerlendirme akışkanlığı kazanması, genç kuşakları teknolojinin gözardı edilemeyeceği bir dünyanın da kapısını aralamış oldu.


Kullanımının hakkına ve meşruiyetine sahip olduğumuz her şeyin ölçülü bir biçimde yaşamlarımızın içinde olması gerekmektedir. Tabiatla ilişkimizde ölçülü bir kullanımı söz konusu olduğunda tekniğin de teknolojinin de birçok faydası mevcuttur. Oysa diğer her şeye olduğu gibi ona da tüm hayatımızın kontrolünü bıraktığımızda bizi esir almakta ve aşırılıklar bizi yutmaktadır. Bu nedenle teknoloji bağımlılığından sakınmak ve onu da ölçülü bir biçimde hayatımıza sokmak hakkında daha çok düşünmemiz gerekmektedir.

AGD TV

AGD TV’nin son videolarını izleyin

SOSYAL MEDYA

Bizi Takip Et

Yukarı Çık