Üyelik Başvurusu Gönüllü Ol

Online Bağış Online Bağış Dosya Arşivi Dosya Arşivi
Ocak - 2022 Anadolu Gençlik Dergisi

Tarih 22.02.2022 Okuma Süresi Okuma süresi 1d 39sn

Ocak - 2022 Anadolu Gençlik Dergisi

Ocak - 2022 Anadolu Gençlik Dergisi

 “Evvel Zaman İçinde, Kalbur Saman İçinde...”Coğrafyamızda çocuk edebiyatı bu deyişler ile doğmuş, kâh Dede Korkut’un hikayeleri arasında gezinmiş kâh Ferhat ile Şirin’e dokunmuş kâh Nasreddin Hoca ile çocukların gülüşlerine karışmıştır.

Bugün bizim için çocuk, birçok farklı anlam yanı sıra yarın demektir. Bugün büyüklerimizin ve bizlerin olduğu yerlerde yarın çocuklar olacak çünkü. Sadece boşluklarımızı doldurmayacaklar, dünyayı yeniden üretecekler; sanatı, kültürü, dili, edebiyatı, siyaseti onlar biçimlendirecekler. Sadece bu sebep bile çocuklara nasıl yaklaşmamız gerektiği konusunda bize rehberlik edecek ciddiyettedir.

Eğer çocuklarımızı aynı zamanda yarınlarımız olarak görürsek onlara emanet edeceğimiz dünyayı onlara uygun bir biçime getirme gereğimizi de fark ederiz. Bu yüzden tarihin derinliklerinden bize kadar gelen değerleri, iyiyi, güzeli ve doğruyu onlara aktarmak isteriz. Kendi yaşayacakları çağların gereklerine göre kendi biçimlerini verecekleri değerlerin ham maddesini, malzemesini devrederiz.

Çocuk edebiyatı denildiğinde bugün farklı türden çalışmaları dâhil edebileceğimiz bir tür anlaşılıyor. Ama nihayetinde hepsi belirli bir dünya görüşünün değerlerini aktarmak hususunda birleşiyor. Bizler için çocuk edebiyatı çoğu kez bu nedenle didaktik eserlerden ibarettir. Diğer bir deyişle çocukların dini, ahlaki, kültürel ve eğitsel ihtiyaçlarının karşılanması ve karakter gelişimleri ile toplumsal değerleri içselleştirmeleri önceleniyor. Bu, çocuk edebiyatı söz konusu olduğunda gayet olağan bir beklentidir. Ancak bu tür yayınların aynı zamanda birer edebiyat çalışması oldukları, sanatsal ve edebi ölçütlere ve estetik değere sahip olmaları gerektiği sıklıkla gözden kaçırılıyor.

Belki de çocuklara yönelik tutumlarımız, beklentilerimiz yanı sıra onların gelişimlerine katkı sunması amacıyla kaleme aldığımız kitaplarımızda da yeni bir bakış açısına ihtiyacımız vardır. Eğitsel yönler yanı sıra sanatsal değeri de onlar için bir standart haline getirmenin yollarını bulmamız gerekiyor.

AGD TV

AGD TV’nin son videolarını izleyin

SOSYAL MEDYA

Bizi Takip Et

Yukarı Çık