Üyelik Başvurusu Gönüllü Ol

Online Bağış Online Bağış Dosya Arşivi Dosya Arşivi

Nisan - 2023 Anadolu Gençlik Dergisi

Nisan - 2023 Anadolu Gençlik Dergisi

ŞEHİR ve MİMARÎ

ŞEHİR ve MİMARÎ


Şehir kurmak medeniyetin bir gereği ve insanın temel ihtiyaçlarından birisi. Binaların inşa edilme süreçlerinin mimarî bir tasarım ile başlaması gibi medeniyet de medinenin inşası ile başlar. Böylece insanların içinde olgunlaşıp faziletlerle donanacakları ve kemale yönelecekleri hayat süreci mimarinin, şehirciliğin ve medeniyetin bir sonucu olacaktır.


Yaşadığımız son depremler hepimizin zihninde ortak bir soruyu uyandırdı: Acaba yaptığımız şehirleri ve bu şehirleri kaplayan binaları neye göre tasarlıyor ve inşa ediyoruz? Yüzleştiğimiz yıkım şunu görünür kıldı: Bir taraftan Batı medeniyetinin hayatlarımıza soktuğu çok katlı ve yüksek binalara yerleşme yönünde bir eğilime sahibiz, diğer taraftan bu yüksek binaların gerektirdiği yüksek mimari ve inşaat hassasiyetinden kısmen veya büyük ölçüde yoksunuz. Fakat bütün bu kültürel unsurları dışlayarak yolumuza devam etmek istersek bunun anlamı tarihte geriye doğru bir yolculuğa çıkmak olacaktır. Ki bu da mümkün gözükmüyor.


O hâlde yapabileceğimiz şeye odaklanmak ve enerjimizi buraya aktarmak daha makul olacaktır. O da kendi değerlerimizle ve dolayısıyla kimliğimizle uyumlu bir biçimde günümüzün imkânlarından yararlanarak hayat alanlarımızı yeniden gözden geçirmek. Şehirlerimizi, içine adaletin dolacağı, sokaklarında Hakk’ın sesinin yankılanacağı, her bir köşe taşının bize kimliğimizi hatırlatacağı bir biçimde tasarlayıp inşa etmeliyiz.


Bu beklentilerle Ramazan ayımızın feyz dolu geçmesini Allah’tan niyaz eder, oruçlarımızın ve ibadetlerimizin makbul olması temennisiyle İslâm âleminin Ramazan bayramını şimdiden tebrik ederiz.


AGD TV

AGD TV’nin son videolarını izleyin

SOSYAL MEDYA

Bizi Takip Et

Yukarı Çık