Üyelik Başvurusu Gönüllü Ol

Online Bağış Online Bağış Dosya Arşivi Dosya Arşivi

Nisan - 2022 Anadolu Gençlik Dergisi

Nisan - 2022 Anadolu Gençlik Dergisi

Adaletin hâkim olduğu bir düzen aynı zamanda barışın hâkim olduğu bir düzen de olacaktır.

Savaşlar ve Yeni Dünya


Elbette haklının hakkını alması için bir adalet mekanizmasının kuruluşu tüm insanlığın özlemi olmuştur. Adaletin hâkim olduğu bir düzen aynı zamanda barışın hâkim olduğu bir düzen de olacaktır. Ancak haksızlıklar, birikmiş suçlar, intikam arzuları, yaptırım mekanizmalarının yetersizlikleri ve hepsine yön veren doğru ve yanlış arasındaki kökten hatalı kavrayış, modern dönemi savaşlar yoluyla sürekli geçmişin günahlarını üstlenmeye itti. Üstelik artan insan nüfusu ve gelişen teknoloji savaşlarla gelen yıkımı şiddetlendirdi, ölüm ve kayıp sayısını geçmişe oranla çok yüksek seviyelere getirdi.


Yine de yaradılışından beri insanlıkla hep birlikte olmuş olan savaşı doğru bir biçimde anlamaya ihtiyacımız var. Hak için verilen mücadeleye de çeşitli hak ihlallerini içeren işgallere de savaş demeye alışıldığı için savaş olgusuna karşı topyekûn bir tutum sağlıklı gözükmüyor. Tarih bir anlamda savaşlarla ve onlar aracılığıyla temsil edilen mücadeleyle biçimlendi. Bugün savaşlar için siber alanda, medyada, bilimde açılan yeni alanlar geleceğin de böyle biçimleneceği izlenimi vermekte. Ta ki insanların artık adaletin kendileri için daha iyi olacağını idrak edebilmelerine kadar bu böyle olacaktır muhtemelen.


Ancak mevcut savaşlar buna hâlâ ne kadar uzak olduğumuzun işaretlerini içeriyor. Sadece savaşan ülkelerin değil savaşlarda ölenlerin, göçe zorlananların, yardıma muhtaç olanların bile derin bir ayrımcılığa konu edilmesi, savaşlarda sadece maddi yıkımla karşılaşmadığımızın bir göstergesi.


Yeni dünyanın sulh ve kardeşlikle tesis edilmesi temennisiyle Ramazan ayınızı da tebrik ederiz.

AGD TV

AGD TV’nin son videolarını izleyin

SOSYAL MEDYA

Bizi Takip Et

Yukarı Çık