Üyelik Başvurusu Gönüllü Ol

Online Bağış Online Bağış Dosya Arşivi Dosya Arşivi
Muslim Port - Şubat 2022 Bülteni

Tarih 28.02.2022 Okuma Süresi Okuma süresi 2d 15sn

Muslim Port - Şubat 2022 Bülteni

Muslim Port - Şubat 2022 Bülteni

Dünyada yaşanan önemli olayların özetlerinin ve özel analizlerin yer aldığı Muslim Port'un Aylık Bülten Şubat 2022 sayısı yayına sunuldu.

MüslimPort - Şubat 2022 Bülteni İNDİR


Çeçenistan işgalinden Gürcistan’dan kopan Abhazya ve Güney Osetya’nın tanınmasına...

Kafkasya ve Orta Asya’daki misyonlardan Ukrayna’daki son müdahaleye...

Sovyet Çarı geri mi döndü? Yoksa Batı soğuk savaşa mı çekti?

Batı’nın 11 Eylül sonrası daha çok kullandığı asimetrik savaş, yani güçsüz olanın güçlü olana karşı savaşı... şimdilerde Slav ırklarını vurdu.

Doğu Slavlar, Rusya, Belarus ve Ukrayna birbirine karşı silahlı mücadeleye girdi.


2014’te çıkan olaylar sonrasında Kırım’ın işgaline gidildi. Donbass’ta iki Cumhuriyet ilan edildi. Ruslar Azak Denizi’ni yavaşça Rus gölüne çevirirken, 2018’de patlak veren Kerç Boğazı krizinde Ukrayna sınırlarındaki Rus asker sayısı 100 binlere çıkarıldı. Son olarak Belarus krizini de aşan Putinli Rusya orayı da asker yığınına çevirdi. Ve 2022’nin şubat ayı sonuna doğru da Ukrayna’nın tamamını hedef alan saldırılar başladı.

Ruslar Ukrayna’nın tüm kentlerini hedef alırken binlerce sivil Avrupa’ya kaçış için kapılara akın etti. Burada Batı’nın ‘iki yüzü’ bir kez daha ortaya çıktı. Ortadoğu ya da Afrika’dan gelenler trenlere alınmaz, kapılardan geçirilmezken; AB ülkeleri yılların düşmanı Slav Ukraynalıları kabul yarışına girdi.


Rusya’ya çatışma alanı açılmışken Avrupa ve Amerika’da, bölgeye binlerce asker göndererek ‘kontrollü savaşı’ o bölgede tutmaktan yana olduğunu açıkladı.


Kimi teorisyenler bu sürecin Güney Slavları yani Balkanlar Slavlarını da kapsayacağını söylese de, dağılma sürecine giren Batı, AB ve NATO çatısı altında ittifak ortaklarının sayısını artırarak bu teoriyi şimdilik ertelemiş oldu.

Ekonomik darboğazdaki emperyalistler, Rusya ve Çin’e uyguladığı yaptırımların çerçevesini sınırsız bir şekilde genişleterek kısa süreli can simidine tutunmuş oldu.


Tüm bu hesaplarında çekimser kaldıkları bir nokta var: Rusya bu savaşı (istedikleri) alanın dışına taşır mı? Diğer bir değişle cihan yeni bir savaşa sürüklenir mi?


Bu sorun ve sahada ağır bombardımanların yaşandığı bir süreçte sulh kapısını açacak alternatif dünyadan ise bir ses çıkmıyor!


Yıllarca Müslüman coğrafyalarda vakıf olduğumuz ancak olayların Batı topraklarına da sıçramasıyla yaşananlar, alternatif insicam arzusunu ortaya koymaktadır. Yeryüzü topyekûn bir sancı içindedir. Ve bir geçiş


eşiği aramaktadır. Dünyanın farklı noktalarında evlerini ve topraklarını terk eden milyonlarca insan, ırk ve ten ayrımının yapılmadığı, ezenin ve ezilenin olmadığı, hakkaniyetin ve adaletin hâkim olduğu yeni bir dünya özlemi çekmektedir.


Salih EserAGD TV

AGD TV’nin son videolarını izleyin

SOSYAL MEDYA

Bizi Takip Et

Yukarı Çık