Üyelik Başvurusu Gönüllü Ol

Online Bağış Online Bağış Dosya Arşivi Dosya Arşivi

Mayıs - 2022 Anadolu Gençlik Dergisi

Mayıs - 2022 Anadolu Gençlik Dergisi

Şüphesiz diğer varlıklara karşı insanın kabiliyetlerinde, meziyetlerinde ve bilhassa cevherinde bulunan bir başkalık onu özel kılmakta.

Bağımlılık Zinciri


Şüphesiz diğer varlıklara karşı insanın kabiliyetlerinde, meziyetlerinde ve bilhassa cevherinde bulunan bir başkalık onu özel kılmakta. Ancak bunlar içerisinde belki de insanı doğruya, iyiye, güzele doğru yönelmek konusunda harekete geçiren iradesinin önemli bir yeri var. İnsan ilim ve akıl aracılığıyla doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden, güzeli çirkinden ayırdıktan sonra hayırlı olana yönelirken iradesine dayanmakta ve iradesiyle bazen güçlüklerle dolu olsa da iyinin izinden gitmektedir.


Ramazan ayında tutulan oruçların hikmetlerinden birisinin de irademizi hayra yönelik kullanma gücümüzü hatırlamak olsa gerek. Çoğunlukla elimizde yemek ve içmek için imkânlar mevcut olsa da belirli bir vakte kadar yememeyi ve içmemeyi tercih ederek nefsimiz üzerinde hâkim olduğumuzun şuurunu yeniden tadıyoruz. Bugünün kapitalist dünyasında insanın nefsinin kölesi olması, nefsinin arzularına bağımlı olması özgürlük diye adlandırılıyor olsa da bunun bir yanılsama olduğunun farkındayız. İnsan, kendisine verilmiş aklı ve iradeyi kullanarak nefsine efendilik ederek, onun isteklerinin değil Allah’ın kurallarının geçerli olduğunun bilincinde yaşayarak özgür kalabilmekte.


Sadece maddi nesnelere değil, onlarla ilişkili süreçlere, ilişkilere de bağımlılığın arttığı; internet, akıllı telefon gibi çağdaş bağımlılık nesnelerinin türediği bir dönemde belki de en önemli ihtiyacımız bu yüzden özgürlüğümüz üzerine düşünmektir. Hür, yani ihtiyar sahibi olmakla insan kendisi için hayırlı olanı tercih etme gücünü kullanabiliyor mu? Bu soruyu daha çok sorup nelere bağımlı olduğumuzu da gözden geçirmemiz gerekiyor.


Bu vesileyle İslâm âleminin mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan temenni ederiz.

AGD TV

AGD TV’nin son videolarını izleyin

SOSYAL MEDYA

Bizi Takip Et

Yukarı Çık