Üyelik Başvurusu Gönüllü Ol

Online Bağış Online Bağış Dosya Arşivi Dosya Arşivi

Ekim - 2022 Anadolu Gençlik Dergisi

Ekim - 2022 Anadolu Gençlik Dergisi

Hindistan’daki Müslümanlar.

İslam Medeniyetinin genişleme dönemlerinde dünyanın farklı noktalarının İslam ile şereflendiği bir vakıadır. Bunlardan birisi de Asya kıtasının geniş bir kısmını oluşturan Hindistan coğrafyasıdır.


Hindistan’da şu anda yaklaşık iki yüz milyon Müslüman var. Bu sayı, dünyanın en kalabalık nüfuslarından birisine ev sahipliği yapan Hindistan’ın yaklaşık %14’lük bir kısmına tekabül ediyor. Ancak ülkenin genel nüfusunun çokluğu da dikkate alınınca Müslümanlar orada azınlık durumuna düşmüş hâldeler.


Hindistan içerisinde mevcut hükümete de etkileri olan belirli bir azınlığın Müslümanlara karşı hareketleri ve politikaları tahrik ettiğine dair bilgiler var. Bu durum da genelde bu bölgede Müslümanların sadece Keşmir’de değil Hindistan’da da sorun yaşadıkları anlamına geliyor. Hindu inancının İslam’dan kökten ayrı olması, dinî anlamda azınlıkta bulunan Müslümanların toplumsal olarak sorunlar yaşamalarına yol açıyor.


Bu konuyu ABD’de yaşayan ve Hindistan’daki Müslümanlar adına konuşan Malik Müjahid’le ve anne babası Keşmir’de cezaevinde tutulan Ahma bin Qasim ile konuşarak aydınlatmak istedik bu sayımızda.


Umuyoruz ki dünyanın herhangi bir yerinde hiçbir insanın zulüm görmediği adil bir düzen içinde yaşama imkânı bulabileceğiz…

AGD TV

AGD TV’nin son videolarını izleyin

SOSYAL MEDYA

Bizi Takip Et

Yukarı Çık