Üyelik Başvurusu Gönüllü Ol

Online Bağış Online Bağış Dosya Arşivi Dosya Arşivi

Sıla-i Rahim / Nebevi İstikamet - 11

Sıla-i Rahim / Nebevi İstikamet - 11

AGD İstanbul Şubesi olarak değerli hocalarımızın yazılarından derlemiş olduğumuz Nebevi İstikamet kitapçıklarını istifadenize sunuyoruz.

MODERN İNSANIN YALNIZLIK DERDİNE ÇARE SILA-İ RAHİM


Sıla-i rahim; gerek kan gerekse evlilik yoluyla oluşan yakın ve uzak akrabalara, hısımlara, yakınlara iyilikte ve yardımda bulunma, onlarla ilgilenme, hal ve hatır sorma, dertleriyle dert-lenme, akrabalık bağlarını güçlendirip, koruma şeklinde tanımlanabilir.

Rabbimiz sıla-i rahim yapmamızı Kur’an-ı Kerîm’de bizzat bizden istemektedir:“Adını anıp kendisini vesile ederek birbirimizden dilekte bulunduğumuz Allah’a saygısızlık etmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakınınız.” [1]


Çeşitli hadislerde de Peygamber Efendimiz akraba ziyaretini tavsiye etmiştir: “Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse akrabasını görüp gözetsin.”“Her kim rızkının bol olmasını ve ecelinin gecikmesini istiyorsa akrabasını görüp gözetsin.” “Akrabalık bağlarını kesip koparan kimse Cen-

net’e giremez.” Gerçekten sıla-i rahim, akrabalar arasındaki sevgi bağlarını güçlendirir. Muhabbeti artırır, insanlar arasındaki dargınlıkları ortadan kaldırır. Birbirlerine bağlılığı artırır. İnsanları yalnızlıktan,içine kapanmaktan korur. Maddi ve manevi sıkıntılara beraberce çözüm bulunur. Böylelikle hem kendisi ile hem de toplumla barışık, kendine ve çevresine güveni artmış bir insan ortaya çıkmış olur.


Yazının devamını aşağıdaki PDF dosyası üzerinden okuyabilirsiniz.


AGD TV

AGD TV’nin son videolarını izleyin

SOSYAL MEDYA

Bizi Takip Et

Yukarı Çık