Üyelik Başvurusu Gönüllü Ol

Online Bağış Online Bağış Dosya Arşivi Dosya Arşivi

Bir milletin asıl gücü; topu, tüfeği yahut tankı değil imanlı ve inançlı gençliğidir.1926
29 Ekim günü Sinop’ta dünyaya geldi. Soy bağı Kozanoğlu Beyliği’ne dayanmaktadır. Babasının memuriyeti nedeniyle ilk öğrenemini Anadolu’nun farklı şehirlerinde tamamladı.

1943
Orta öğrenimini de tahsil ettiği İstanbul Erkek Lisesi’nden birincilik ile mezun oldu. Devamında lisans eğitimini almak üzere İstanbul Teknik Üniversitesi’ne başladı.  
1948
İTÜ Makine Bölümü’nden üstün bir başarı ile mezun oldu. Aynı yıl İTÜ Motorlar Kürsüsü’nde asistan olarak göreve başladı. Bu yıllarda makine mühendisliği ve motor teknolojileri alanında sayısız derslere girdi.

1951
Aachen Üniversitesi’nde doktora eğitimini tamamlamak için Almanya’ya gitti. Alman orudusu için çalışmalar yapan ve askeri sanayi sahasında projeler hazırlayan DVL Araştırma Merkezi’nde görev yaptı.

1954
İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde doçentlik ünvanı aldı. Ardından kısa bir süre Almanya’ya gitti ve Deutz fabrikasında mühendis olarak görev aldı.                                                                                                      
1956        
Avrupa’da edindiği bilimsel tecrübenin, ulaşmayı hedeflediği ideallerin ve yoğun gayretlerinin neticesinde Gümüş Motor Fabrikası’nı kurdu. Anadolu’da “Pancar Motoru” olarakta bilinen bu motor Türkiye’nin ilk yerli üretim motorudur.                        

1969                                                                                      
Öncesinde Genel Sekreterliğini yaptığı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Genel Başkanlığı’na seçildi. Bu göreve başlamasından kısa bir süre sonra dönemin mevcut hükümeti tarafından seçimler iptal edildi ve görevinden ayrılmak zorunda kaldı.                                                                                          
1969                    
Aktif siyasi hayatına Konya Bağımsız Milletvekili olarak başladı. Bunun ardından bir yıl sonra Milli Nizam Partisi’ni kurdu. Milli Görüş Hareketi’nin ilk partisi olan MNP, 1971 yılında Anayasa Mahkemesi kararı ile kapatıldı.

1970                                              
“İslam ve İlim, Sanayi Davamız, İslam’da Kadın” gibi üç farklı ana başlık altında bir çok konferans ile Anadolu’nun dört bir yanında milleti ile buluşma imkanı buldu.                                                                                              
1972                
Süleyman Arif EMRE’nin kurucu görevini üstlendiği Milli Selamet Partisi siyasi sahadaki yerini aldı. Bir yıllık bir sürenin ardından genel başkanlığına Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN seçildi.                                                                                              
1973              
Yapılan genel seçimlerin ardından Milli Selamet Partisi 48 milletvekili ile meclise girdi. CHP ile kurulan koalisyon hükümetinde devlet bakanı ve başbakan yardımcısı oldu. CHP-MSP Koalisyon Hükümeti’nde ekonomiden eğitime bir çok hizmete imza atıldı ve Kıbrıs Barış Harekatı gerçekleşti. Erbakan, bu sürecin baş aktörü olarak görevini ifa etti.

1975          
“Önce Ahlak ve Maneviyat” ilkesi ile hizmetine başlayan Milli Gençlik Vakfı’nın kurulmasına öncülük ve rehberlik etti.                                                        

1980                  
12 Eylül darbesi ile genel başkanlığını yaptığı Milli Selamet Partisi kapatıldı. Erbakan bu süreçte bir çok siyasi isim gibi yargılandı ve 9 ay cezaevinde kaldı.                                                                          

1983
Erbakan’ın rehberliğinde ve Ahmet TEKDAL’ın öncülüğünde Refah Partisi kuruldu. Siyasi yasağının kaldırılmasının ardından 1987 yılında Refah Partisi Genel Başkanı oldu. Refah Partisi 1991 yılında yapılan seçimlerde meclise girdi. Bu seçimte Konya’dan milletvekili olarak seçildi.                                                                                        

1995                      
RP yapılan seçimlerde %21,37 ile en yüksek oyu alan siyasi parti oldu. Bir yılık sürecin sonunda DYP ile Refahyol Hükümeti kuruldu. Böylelikle 54. Hükümeti’nin başbakanı Necmettin Erbakan oldu.                                                                            

1996
Başbakan Necmettin Erbakan’ın girişimleri ile D-8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı kuruldu ve ilk toplantısı İstanbul’da gerçekleşti.                                        
 
1997                                                                  
28 Şubat Postmodern Darbesi ile demokrasiye müdahale edildi. Refah Partisi hakkında kapatılması istemi ile dava açıldı. Bu süreçte Erbakan istifa etti ve Refah Partisi kapatıldı. Ayrıca Necmettin Erbakan’a 5 yıl siyaset yasağı getirildi. Milli Görüş Hareketi siyasi çalışmalarına ve milletine olan hizmetine Fazilet Partisi ile devam etti.
         
2001
Fazilet Partisi’nin kapatılmasının ardından Necmettin Erbakan’ın liderliğini yaptığı Saadet Partisi kuruldu. Kurucu Genel Başkanlık görevini Recai KUTAN yaptı.

2005               
Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin bünyesinde “Türkiye’nin Kurtuluş Yolu, Dış Politika, İslam-Batı Diyaloğu ve Geleceği” gibi farklı konularda konferanslar verdi.                                                                                              
2009                  
Necmettin Erbakan’ın direktifleri ile İstanbul Çağlayanda “Filistin’e Destek Mitingi” düzenlendi. Erbakan, bu konferansta yaptığı konuşmasında “Filistin özelinde dünyadaki zulmün son bulması için müslümanların bir araya gelmesini ve İslam ülkelerinin her alanda ortak hareket etmesi gerektiğini” bir kez daha vurguladı.                                        

2010                                                                        
17 Ekim tarihinde yapılan kongre ile Prof. Dr. Necmettin Erbakan Genel Başkanlık görevine seçildi.                                                                                        

2011                        
19 Ocak tarihinde damar iltihabı rahatsızlığı nedeniyle Ankara Güven Hastanesi’nin yoğun bakım bölümüne yatırıldı. 27 Şubat tarihinde mevcut rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybetti. Gerek ülke içinden gerekse ülke dışında misafirlerin katılımı ve iki milyonu aşkın insanın şahitliğinde toprağa verildi.

AGD TV

AGD TV’nin son videolarını izleyin

SOSYAL MEDYA

Bizi Takip Et

Yukarı Çık